אז מהו בעצם ה"אייפד"?

 

האייפד הוא מחשב נייד חדשני מהדור החדש שתכונתו העיקרית היא בזה שהוא מחשב לוח (טאבלט) המיוצר על ידי חברת אפל (APPLE). יכולותיו הטכניות והנדסת האנוש שלו הם בעצם התפתחות טבעית ועם זה מקורית של המכשירים הקודמים של אפל, ה  iPod touch וה iPhone.


נתחיל עם מספר נתונים טכניים שיעזור לכם להבין כיצד בדיוק נראה המכשיר ומהם היכולות שלו. מדובר במכשיר קל מאוד יחסית למחשב נייד, למרות שהוא כולל  מסך רב-מגע מסוג LCD בגודל 9.7 אינץ', משקלו של האייפד הוא רק 680 גרם בלבד ועוביו 1.3 סנטימטר בלבד, זאת מפני ששטח פני המכשיר חופפים כמעט לגמרי למסך בגודל 9.7 אינצ' ועושות את המכשיר נוח וקל לנשיאה במיוחד, יתרון שבאפל לוקחים תמיד עד לקצה.

יכולותיו הטכניות של האייפד נובעות ממעבד במהירות אחד ג'יגה הרץ (1GHz Apple A4) שהוא מצוייד בו וממסך רב מגע (מולטי טאצ') שהוא מתהדר בו. למעשה כל ההפעלה של המכשיר מתבצעת על ידי מסך המגע. רזולוציית המסך גבוהה- 1024x768 ומאפשרת הצגת סרטים ב-HD ותמיכה הן ב-WiFi והן בבלוטות'. חלק מגרסאות המחשב,בדגמים מתקדמים יותר לדור שלישי (EDGE), יכללו תמיכה גם בתקשורת סלולרית המאפשרת גלישה סלולארית ברשת האינטרנט, בדומה למכשירי הדור השלישי שאנו כבר מכירים.

יכולת מרכזית נוספת של האייפד היא ה-אייבוק (iBooks): תצוגת ספרים אלקטרוניים. תוכנת תצוגת הספרים דומה לממשק האמזון קינדל ומשלבת מקלדת וירטואלית לחיפוש ושליטה פשוטים. יכולת זו מאפשרת לשלב בין מאפייני מחשב נייד וקורא אלקטרוני ולהעשיר את התוכן הנקרא על ידי הפעלת קישורים וקובצי מדיה מתוך הטקסט ועוד. התכנים יירכשו בצורה מקוונת ויורדו למכשיר דרך אפליקציית ה-אייבוק, שתתבסס, בשלב זה, על קובצי ePub.

למכשיר מערכת הפעלה דומה ל-iPhone ול-iPod שאינה תומכת בריבוי משימות ועם דפדפן אינטרנט שאינו תומך בפלאש.

מה לגבי הקלדה? אכן בעיה, לאייפד יש אמנם מקלדת וירטואלית, אולם היא מקשה על הקלדה עיוורת ומהירה- ייתכן שעם מעט תרגול יהיה אפשר לשפר את התוצאות.

אורך חיי הסוללה הוא כ-10 שעות ומדובר בסוללה קבועה שאינה ניתנת להחלפה, המשמעות- לא ניתן לקחת סוללת גיבוי ויש להטעין את המכשיר בכל פעם שהסוללה עומדת להיגמר.

אחת המגבלות של המכשיר במיוחד לעומת המחשבים הניידים הוא כמות הזיכרון הפנימית המוגבלת ל-64 ג'יגה בייט, דבר שעשוי להקשות על הורדת כמות גדולה של סרטים, ועל העברת נתונים שונים או תמונות.

ב"אפל" החליטו לוותר על החיבור USB מובנה בתוך המכשיר, החיבור שנראה לנו כה אלמנטארי עבור כל מחשב נייד, לא קיים באייפד, אולם אל דאגה, בעת הרכישה מקבלים מתאם ל-USB וכך מתאפשרים לנו כל השימושים כגון חיבור מצלמות מדפסות ודיסקים ניידים.